Kustosz

POD PATRONATEM KUSTOSZA SANKTUARIUM MARYJNEGO W BOLESZYNIE
KS. KANONIKA PIOTRA NOWAKA

Nasze produkty (rozwiń )
Jezus w śród uczonych w Prawie - Jean Auguste Dominique Ingres

Jezus w śród uczonych w Prawie - Jean Auguste Dominique Ingres

Wybierz Rozmiar:

Cena 320,00

Ilość
Zamówienia telefoniczne: tel.: 883 92 55 68 adres e-mail: sklep@dlaksiedza.pl
Jezus w śród uczonych w Prawie - Jean Auguste Dominique Ingres

 Obraz Jezus w śród uczonych w Prawie - Jean Auguste Dominique Ingres.


Jean Auguste Dominique Ingres (ur. 29 sierpnia 1780 w Montauban, zm. 14 stycznia 1867 w Paryżu) – francuski malarz historyczny i portrecista, jeden z najwybitniejszych artystów francuskich XIX wieku[1]. Uczeń Jacques'a-Louisa Davida.

Jean-Auguste-Dominique Ingres był synem malarza Josepha Ingres'a, od którego przejął zamiłowanie do malarstwa i muzyki (grał na skrzypcach[2]). W 1791 roku wyjechał do Tuluzy, by tam uczyć się w szkole sztuk pięknych. Sześć lat później trafił do paryskiej pracowni Jacques-Louis Davida, a w 1801 roku za obraz Posłowie Agamemnona otrzymał nagrodę Prix de Rome (wyjazd na studia na Akademii Francuskiej w Rzymie). Udało mu się wyjechać dopiero w 1806 roku. W tym samym roku jego obrazy, wysłane na paryski Salon, spotkały się z surową krytyką. Po czteroletnim stypendium nie wrócił do Francji, ale pozostał w Rzymie aż do 1820 roku, po czym przeniósł się do Florencji, gdzie przebywał do 1824. W tym też czasie (w 1813) ożenił się z Madeleine Chapelle, która była dla niego podporą w trudnym czasie biedy i braku uznania. Sytuacja odmieniła się w 1824 roku; po okresie krytyki płynącej z Francji, Ingres zyskał uznanie i wrócił do Paryża. Rok później dostał Legię Honorową, został członkiem Akademii Sztuk Pięknych i otworzył własną pracownię.

W 1834 roku Ingres ponownie wyjechał do Rzymu, gdzie objął stanowisko dyrektora tamtejszej Akademii Francuskiej, mieszczącej się w Villi Medici. Pozostawał na nim do 1841 roku, po czym wrócił do Paryża, uroczyście witany. Otrzymywał liczne zamówienia, ale pasmo sukcesów przerwała śmierć żony (1849). Trzy lata później poślubił znacznie młodszą Delfinę Ramel, która przejęła na siebie rolę Madeleine, dbającej o sprawy codzienne malarza. Po przywróceniu Cesarstwa w 1852 roku, Ingres został oficjalnym malarzem Cesarstwa. Podczas Wystawy Światowej 1855 roku zorganizowano wielką retrospektywną wystawę jego dzieł, a artystę odznaczono krzyżem wielkiego oficera Legii Honorowej.


                                        ZAPRASZAMY DO WYBORU RAMY - dział RAMY OZDOBNE