Kustosz

POD PATRONATEM KUSTOSZA SANKTUARIUM MARYJNEGO W BOLESZYNIE
KS. KANONIKA PIOTRA NOWAKA

Nasze produkty (rozwiń )
Pokłon Trzech Króli - Domenico Ghirlandaio

Pokłon Trzech Króli - Domenico Ghirlandaio

Wybierz Rozmiar:

Cena 320,00

Ilość
Zamówienia telefoniczne: tel.: 883 92 55 68 adres e-mail: sklep@dlaksiedza.pl
Pokłon Trzech Króli - Domenico Ghirlandaio

Pokłon Trzech Króli, obraz wykonany dla kościoła przy Ospedale degli Innocenti w roku 1488.

 Obraz Pokłon Trzech Króli - Domenico Ghirlandaio.

ZAPRASZAMY DO WYBORU RAMY - dział RAMY OZDOBNE

Domenico Ghirlandaio, właściwie Domenico di Tommaso Bigordi (ur. 1449 we Florencji, zm. 11 stycznia 1494 we Florencji), włoski malarz z okresu quattrocento, przedstawiciel szkoły florenckiej.

Dominik Ghirlandaio urodził się w rodzinie Tomasza, znanego florenckiego złotnika, którego przydomek Ghirlandaio, znaczył twórca girland, ozdoby kobiecej głowy, którą wymyślił. Uczył się za namową ojca złotnictwa, które porzucił na rzecz malarstwa i nauki u Alessio Baldovinettiego i Andrei del Verrocchio. Współpracował ze swymi młodszymi braćmi, Benedetto i Davide. Warsztat Ghirladaio był najbardziej znanym i najlepiej prosperującym warsztatem malarskim we Florencji, który zyskiwał wiele intratnych zleceń. Jego najważniejsze dzieła to freski chóru kościoła Santa Maria Novella, freski w PizieSan Gimignano i w rzymskiej Kaplicy Sykstyńskiej, obraz Starzec i chłopiec.

Jego najsłynniejszym uczniem był Michał Anioł, a jego syn Ridolfo Ghirlandaio był znanym malarzem włoskiego renesansu.

Styl Domenica Ghirlandaia cechowała prostota, klarowność, czasem dekoracyjny linearyzm. W kompozycji scen wielofiguralnych nawiązywał do dzieł Filippa Lippiego. Inspirował się także twórczością artystów flamandzkich. W obrazach o tematyce religijnej starał się, podobnie jak jego poprzednicy (MasaccioGozzoli), przemycić fragmenty życia współczesnego w ubiorze postaci, przedstawianych wnętrzach czy też w samych postaciach nadając im rysy twarzy współczesnych Florentczyków. Przykładem mogą byc freski w kościele Santa Trinita, na których pojawiają się członkowie rodu Sassettich.